Projeler

PROJELER

Lise Düzeyinde Yenilenebilir Enerji Kategorisi 3.sü - Çevreci Ev

Günümüzde özellikle Covid-19 salgını döneminde aileler doğa ile iç içe yaşamak arzusu ile ekilebilir tarım arazilerine ev yapmak suretiyle bu arazilerin verimini düşürüp, ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu projeli ile kullanılabilir tarım arazilerinin azalmasını ve verimliliğinin düşmemesi için çevreci ev projemizi geliştirdik.

Çevreci ev projemizde ailelerin hem doğa ile iç içe kalması hem de ülke ekonomisine katkıda bulunması sağlanacaktır. Proje üç tip su kanalı üzerine çevreci ev kurulacaktır. Evimizde 2 adet güneş paneli bulunmaktadır bu panellerin ikisi kullanıldığı zaman 2,5 volt elektrik üretilebilir evimizin altında bir su kanalı bulunmakta su kanalının içinde bir adet su değirmeni bulunmakta su değirmeninin ucunun bağlı olduğu motor ile 1 volt a kadar elektrik üretile bilmektedir evimizin çatısında bir adet rüzgar gülü bulunmaktadır bu rüzgar gülünden 0,3 volt a kadar elektrik üretilebilmektedir üretilen elektrikle bir adet 2,5 volt la çalışan ampul çalıştırıla bilinmektedir. Daha büyük evlerde daha fazla elektrik üretilebilir Birinci olarak kanallardan akan suyun hareket enerjisi evin alt kısmında bulunan elektrik üretebilen bir motor ile elektrik elde edilmesi sağlanacaktır. İkinci olarak evin çatı kısmına güneş panelleri kurularak güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilecektir. Üçüncü olarak çatı dış kısımlarına rüzgar gülü yerleştirilerek, elektrik enerjisi elde edilecektir. Kış aylarında rüzgar gülü ile yaz aylarında ise güneş panelleri ve kanallardan akan su ile üretilen fazla elektrik yılın 12 ayı kullanılıp hanenin enerji ihtiyacı giderilecektir.

Bu esnada su kanallarında miktarı bilinmese de buharlaşma olacaktır bunu engellemek için ise Boyama, Yağlama ve ya Plastik kaplama ile önüne geçile bilinir. Üretilen fazla enerji, enerji şirketlerine satılarak hane ve ülke ekonomisine katkıda bulunup ülkenin ihtiyaç duyduğu dışa bağımlılık önemli ölçüde azalacaktır. Bu sayede fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç azalıp çevreye verilen zarar
azaltılarak, ekolojik dengenin bozulması engellenecektir.