Projeler

PROJELER

Lise Düzeyinde Sürdürülebilir Ekoloji Kategorisi 1.si - Yeşil Enerjili Akıllı Sera

Ülkemizde ve dünyada her daim hissedilen enerji sektöründe enerji ihtiyacının büyük bir kısmını ithalat yoluyla karşılayan ülkemizde bu problemin aşılmasında yerli ve doğal kaynakların kullanımını hayatın her alanında kullanılması için projemizde de yenilenebilir enerji sistemi kullanmış olmaktayız. Böylelikle fosil yakıtları çevreye verdiği zararı azaltmış olacak ve dışa bağımlılığız azaltılarak hem kendi bütçemize hem de devletin bütçesine katkı sağlamış olacağız.

Ülkemizde artan nüfusa ve ekonomik şartlara bağlı olarak her mevsim sebze ve meyve üretimi için sera ihtiyaç gereksinimiz devam etmektedir. Bu minval üzere seralarımızda yetiştirdiğimiz ürünleri sadece gündüz değil gece de fotosentez yapan mor ışık teknolojisi ile seralarımız desteklenmiş olup, Mor ışık teknolojisi gece de bitkilerimizi büyümesini sağlayan doğal ve ilaçsız bir sistemdir. Yetiştirdiğimiz ürünlerimizin daha verimli olması için yeterli sulama, ısınma sistemi olması gerekir. Çünkü bilinçsizce yapılan veya tam kontrol edilmeyen bitkilerin büyütülme aşamalar sulama ve ısınma sistemleri verim yerine verimsizliğe sebep olur. Bundan dolayı sulama ve ısınma sistemlerini ardunio ile programlayarak gerekli malzemeleri de tedarik ederek akıllı ve kendi kendine yeten bir sistemdir. Yetiştirdiğimiz sebzeye göre ihtiyaç duyduğu su ve nem miktarını kodlayarak otomatik sulam sistemi ile sebzelerimizin ihtiyacı kadar sulama gerçekleştirmiş oluyoruz. Yetiştireceğimiz sebzemizin ısısına göre de kodlayarak seramızın ısısını otomatik olarak ayarlamış olup don olaylarında sebze ve meyvelerimizi korumuş olmaktayız. Havalandırma sistemi ile içerdeki sıcak ve rutubetli havayı yenilemiş oluyoruz.

Yangın dedektörü ile serada çıkması olağan bir yangını otomatik söndürme sistemi ile fark edip yangını söndürmüş oluyoruz. Hareket sensörümüz ile akşam istenmeyen kişi yada hayvanları korkutarak seradan uzaklaşmasını sağlamaktadır. 7/24 kemara sistemi ile izlenmektedir. Enerji kaynağı olan güneşten elde ederek maliyeti iyice aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. Sonuç olarak projemiz ile ürünlerimiz daha doğal olup enerjimizde doğal olduğu için ülke ekonomisine ciddi fayda sağlayacaktır.